20 Listopad 2018   -   Imieniny obchodz: Edyta, Edmund, Anatol
Strona główna Aktualności Poświęcenie kamienia węgielnego pod odbudowę pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego 13 maj 2006
Poświęcenie kamienia węgielnego pod odbudowę pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego 13 maj 2006

„ Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”
Tak pisał nasz rodak Jan Paweł II sługa Boży.
Do 1918 roku niepodległość była marzeniem przeszło czterech pokoleń Polaków. Ziściło się ono dopiero po 123 latach.
Możemy sobie jedynie próbować wyobrazić radość ludzi, którzy rozpoczęli życie w wolnym kraju. W końcu poczuli się jego gospodarzami.
Dziś też żyjemy w suwerennym państwie, które w 1989 roku wyzwoliło się z totalitarnego ucisku. Jednak niewielu z nas odczuwa szczęście, a nawet zadowolenie z obecnej sytuacji.
„Nie sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale wiekszą sztuką jest dobrze żyć dla niej” Te słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego wydają się jakże aktualne dzisiaj. Wskszeszamy idee bohaterów. Dziś pragniemy poświęcić  kamień węgielny pod pomnik, który postawili nasi Ojcowie, by uzewnętrznić swój patryjotyzm – swoje umilowanie Ojczyzny i przywiązanie do szczytnych ideałów, które pszyświecały tylu pokoleniom Polaków walczących o woljną, suwerenną i dostatnią Najaśniejszą Rzeczpospolitą.Dziś jednak nie wystarczy stawiać pomników, gdy dostrzega się czasem tak jaskrawy brak milości w sercu – tej milości do Ojczyzny – Matki naszej, której dobro winno zawsze być rozumiane jako wartość nadrzędna. Bo jak inaczej rozumieć i jak czuć i myśleć, kiedy jest tyle prywaty i egoizmu; takiego myślenia tylko w kategoriach własnych interesów nie myśląc o dobru innych.

„Polacy chcą niepodległości, lecz pragneliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi – a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym” Te słowa marszałka Piłsudskiego można odnieść i do naszych czasów, bo nie wiele się zmieniło.

Winniśmy bardziej karmić nasze mysli, serca, jednym wspólnym pragnieniem - troską o dobro wspólne i tym, by być człowiekiem sumienia. Tylko tacy ludzie wnoszą wartosci w każdą sferę życia; zarówno publicznego, społecznego ale i osobistego. O takich ludzi trzeba się nam nieustannie modlić.

Dziś nie wystarczy wpatrywać się w bohaterów niepodleglościowych, ale trzeba budować jasne, prawe i zrozumiałe zasady, dzieki którym będzie można obrać słuszny kierunek działań.

Społeczeństwo obywatelskie nie oznacza tylko zbiorów przepisów i obowiazków, lecz opiera się na twórczej aktywności, każdego z osobna. Uszanujmy wielkie narodowe dziedzictwo, za które walczyło i umierało wielu naszych rodaków, nie bójmy się dla Ojczyzny żyć, tak jak naszi Ojcowie nie bali się dla niej umierać.

Pot budowania dziś, ma nie mniejszą wartość w czasach pokoju i niepodległości, jak krew przelewana  w czasach walki o Wolną i Suwerenną Ojczyznę. Bo tu na Polskiej ziemi dojrzewamy ku Ojczyźnie Niebieskiej.

 
 
kosciol_4.jpg
Reklama

Sondy

Jak oceniasz nową stronę naszej Parafii
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Statystyka

Odsłon : 826095